„ГОСПОДИ, ПОМИЛУЙ“ (3 ПЪТИ). НЯМАМ КАКВО ПОВЕЧЕ ДА КАЖА ЗА СИТУАЦИЯТА У НАЗЕ
НЯКОИ ИНТЕРЕСНИ НЕЩА
размисли и страсти по повод Ковид 19
Преди да ме обесите публично, искам да кажа, че всеки ден обличам гащеризони по няколко пъти и после бъхтам с линейката из Софето и областта, докато намеря къде да стоваря поредния лек/среден/критичен случай след порция скандали в съответната болница. Управлявал съм 50-60 човека на дежурство, работил съм в разнебитена линейка. Лекувал съм министри и прости овчари, натовски полковници и неграмотни цигани, дипломати и прошляци. Работил съм в бившата най – престижна болница в България и на майната си по границата. Спасявал съм животи и са ми умирали в ръцете. Включвал съм венозни пътища по време на бясно каране към София и съм пукал вени в стационара. Благодарели са ми със сълзи на очи и са ме проклинали. Аз съм просто един спешен медик в България. И това е моето мнение.
- Лабораторен експеримент.
Знаете ли, че преди година, някъде по това време, имаше едно събиране на най – важните клечки на Земята? Семинарче. Темата е нещо от сорта „поведение при вирусна пандемия“. Организатори са Бил и Мелинда Гейтс. Аха, същия Бил Гейтс. Познайте какво става няколко месеца след това.
Знаете ли, че всички вирусолози се чудят на поведението на Ковид19? Нормалните природни коректори на популацията атакуват най – уязвимите цели – бебета/деца и стари индивиди. Логиката е проста: убивайки малкото, убиваш и бъдещото му поколение. Елиминираш 1 индивид, но всъщност загубата е 2-5. Ефективна аритметика. А Ковид19 търси едни особени дефектни рецептори и когато ги намери, активира каскада от реакции, които водят до смърт или до хронични усложнения, които след време водят до… смърт. Такива рецептори има при стари индивиди и/или увредени (хронично болни). По тази причина децата дори не разбират, че са болни от Ковид19, младите карат „някаква настинка“, а старите и/или хронично болните умират. Човек ще си помисли, че световният елит е решил да се отърве от старите негодни хрантутници и да останат само младите здрави роби. Интересно, а?
- Мангъров е прав…
В България е доц. Мангъров, по света има най – различни имена и все са видни вирусолози (не тези от държавните агенции, а от независимите институти и университети). Само си помислете за момент логично: кой според вас е по – компетентен за реакция в една сериозна вирусологична ситуация – специалистът вирусолог, началник детска клиника в най – голямата българска инфекциозна болница или коремният хирург под пагон, или зависимият от правителството „епидемиолог“?
Да видим какво каза „Мангърчето“ :
– „Тоталната изолация пролетта е глупост, нищо не правим, само отлагаме бума на заразяването, лятото вирусът ще изчезне, есента ще има пик, всеки ще се зарази.“
Ами той май позна, бе?! Е, лятото не изчезна съвсем, което изненада всички, освен тези, които подозираха, че това не е нормален коронавирус. До този момент (24.11.2020) някъде 45% от направени тестове са положителни, като сметнем 70% акуратност на теста в перфектния вариант, 50-60% за реалните условия, значи едно 75% е по – точното число. Още малко и сме всички…
– „Тези маски не вършат никаква работа, начинът по който се носят всъщност повече вреди, отколкото помага“
Т.Е.З.И. маски!! ТЕЗИ МАСКИ!! ТЕЕЕЗИИИИ маски!! Парцалът, който са ви избродирали в някой китайски цех, ви пази от коронавирус (и всякакви вируси) толкова, колкото пердето ви пази от комари. Нормалните (стари) хирургични маски, които изчезнаха отдавна, имат около 50% механична бариера. Високият клас маски имат 90-98%. Дори и те не спират напълно. И това е при правилно носене. Елементарен тест дали носите маската правилно – запотяват ли ви се очАлата, значи все едно сте без маска. Единственият начин 100% да сте предпазени, е да облечете скафандрите със собствена кислородна уредба и положително, спрямо атмосферното, налягане. Да, ония смешните оранжевите. Знаете ли, че 99% от заразените медици са били с маски и „шлемове“ на работа? И около 70% от пациентите? Айде в България по – скоро 40-50%.
– „Вирусоносител не значи болен, хората без оплаквания да не се ограничават, тези с леки симптоми вкъщи, тези с тежки симптоми в болница“
Те точно това е стратегията, която приложиха повечето разумни страни. След първоначален пик на заболеваемост, се наблюдава едно относително стабилно плато. И евентуално спад. Без психози, без облъчване по медии. Интересно, а?
- …и Мутафчийски е прав.
„Всички яко ще умрат“
Човекът има информация. За положението в здравната ни система. А то се описва с една дума – „шок“. За лаиците това е състояние на неадекватно психомоторно поведение, за нас е нещо съвсем друго. И като видим такова нещо, се разделяме на два вида – едните чакат шокът да стане необратим и да настъпи екзитус леталис, другите опитват реанимация и евентуално спасяват пациента. Повечето от пациентите (и част от лекарите) дори не подозират колко зле са всъщност нещата. Ето един пример:
Знаете ли, че от години няма достатъчно реаниматори в България? Почти всички колеги работят на по 2-3 места (вземайки пари като за 1,5 в най – добрия случай). Т.е. системата няма никакви резерви, защото хората, които трябва евентуално да дават извънредни смени… вече дават извънредни смени. И вече са прегорели. Допълнителното натоварване ги срива. Буквално. Медиците, особено в България, сме абсолютно рисков контингент за тази инфекция. А когато няма кой да лекува, пациентите са оставени на произвола на съдбата. Генералът знаеше това пролетта. Затова беше толкова уплашен. Затова толкова настояваше за стриктна карантина. Защото се надяваше управляващите да изработят протокол за управление на кризата. И като видя, че нищо такова не се случва, се оттегли тихо с достойнство. И остави празноглавците да се бият по гърдите и да плещят глупости. Тук май вече не е интересно. Кой е виновен ли? Ще вметна едно лирично отклонение:
НИКОГА няма да забравя как ’90 години медиците протестираха за нормално заплащане и условия на труд. И понеже нямаха право на ефективна стачка (както и сега), баща ми ходеше със закачена на ревера лентичка. И как им се подиграваха хората. Какво пък се правят толкова на важни? Нали са длъжни? Аз да не би да вземам голяма заплата? Я да си налягат парцалите! И прочее…
НИКОГА няма да забравя как 2000 г. участъковите лекари ( и не само) протестираха срещу започващата реформа. Казваха, че това ще срине доболничната помощ, че опитът в Англия и САЩ е показал, че тази система е прекалено комерсиална, а здравеопазването е социална услуга (разбирай непечеливша). Пак имаше подигравки и бой с пръчки. След няколко години имаше протести на болнични заведения, че не могат да функционират по този начин… И после спряха да функционират. Тези, които помнят какво е било и какво е сега, да си помислят кой е бил крив и кой прав. А на въпроса „Кой е виновен?“, отговорът е „Вие“. Да, всички вие, които тогава (и сега) подиграхте и отритнахте най – ценните си хора, принудихте ги да емигрират или да се корумпират, вие сте си виновни, че го позволихте и продължавате да го позволявате. Каквото си посяхте, това и жънете сега. И да, аз също ще бъда жертва на системата, както и много невинни, но както е казано, покрай сухото гори и мокрото. Край на лиричното отклонение.
- „Дай му на простака власт и му гледай сеира“
Това ми е „любимата“ поговорка, почти колкото „преклонена главица сабя я не сече“. Само за сравнение – „Всеки народ си заслужава управниците и съдбата“ и „По – добре един ден като лъв, отколкото сто години като овца“. Няма какво повече да коментирам, вижте само последното обръщение на шведския премиер към нацията и на нашия… не знам как да го нарека. Няма как да очакваш от ограничен човек да направи нещо дълбокомислено, особено ограничен подчинен човек. Казвам го като бивш началник. Такива хора и до тоалетна да отидат, пак питат и искат разяснение. И понеже доста сравняват бай Тошо (Бог да го прости) с баце Бойко… Знаете ли каква е разликата? Единият знаеше, че е простоват и не разбира фините неща, затова експертните комисии бяха от… експерти. Другият знае, че е прост и не разбира от фините неща, затова експертните комисии са от… калинки, демек по – прости. Но пък сеир има, нали? Не знам дали е интересно. На мен лично не.
- Заключение
Ще дам няколко примера по света, но не и у нас, как хората се справят с коронакризата:
– Беларус
Абсолютно отричане на коронавируса, доскоро имаше дори забрана да се споменава по медиите за пандемия. И което е много странно, липсват данни за измрели хора по стълбите на болниците заради претоварване на здравната система.
– Швеция
Леко лирично отклонение – познавам двама шведи и един финландец. Смея да твърдя, че са страшно практични хора, направо брутални. Затова изобщо не ме учуди факта, че когато главният им епидемиолог излезе по медиите и каза: „Хора, има нов вирус, всички ще се заразим, някои ще умрат. Препоръчваме ви това и това, не правете това, вярваме във вас, не правете глупости“, шведите вдигнаха рамене и приеха нещата. И не правеха глупости. Повечето. Преди да кажете, че са някакви изтрещели некадърни пияници, които не знаят къде се намират и какво правят, погледнете данните на Евростат за икономическите, социални и здравни параметри на Швеция. После погледнете нашите. Или по – добре недейте. Пък си помислете дали са некадърници, знаят ли къде какво правят или не. За изтрещелите пияници сте прави.
– Австралия
Знаете ли, че австралийците си затвориха границите и въведоха тотална карантина на влизащите в страната? Имаше масово тестване и заключване за няколко седмици. После заключването се вдигна, но карантината на новопристигналите остана. Макар и не толкова стриктна. Резултатът е почти пренебрежимо разпространение на инфекцията. Вярно, че са някакъв остров на г3за на географията. Вярно, че са реално третата най – богата страна в света (злато, диаманти, нефт). Ама все пак…
– Китай
В началото на епидемията, китайците реагираха по протокол, макар и със закъснение. Направиха нещо, което практически друг не може да го направи – отцепиха многомилионен град, затвориха всички по домовете, застрелваха (да!) бегълците, построиха няколко мегаболници буквално за дни и ги подсигуриха с персонал (нещо подобно се надяваше да направим и тук ген. Мутафчийски). Така предотвратиха сериозен бум на инфекцията и в момента имат малки огнища, които дори не си заслужава да се обявяват. Карат на принципа масово тестване – здравите на работа – болните вкъщи – тежките случаи в болница.
– България
„Господи, помилуй“ (3 пъти). Нямам какво повече да кажа за ситуацията у назе.
Айде, сполай ви.
Димитър Шандурков