ГЕН. КИРЧО КИРОВ: ГЕРБ ИЗПОЛЗВАХА СЛУЖБИТЕ ЗА ПОЛИТИЧЕСКИ ПОРЪЧКИ! В РАЗУЗНАВАНЕТО ВЗЕМЕШ ЛИ СЕ НА СЕРИОЗНО, СИ ЗАГУБЕН!
„След 2009 г., когато ГЕРБ дойде на власт, службите започнаха да бъдат използвани за политически цели”, заяви бившият шеф на Националната разузнавателна служба Кирчо Киров в предаването „Всяка неделя” по Нова телевизия. Киров бе категоричен, че той не е изпълнявал такива поръчки и е бил „отстрелян”. Както вече писа първа АФЕРА зад „отсрелването” му лично стои бившият вътрешен министър Цветан Цветанов. Кирчо Киров бе свален от поста в началото на 2012 г., като срещу него бе образувано дело за източване на над 5 млн. лева от НРС, което продължава да „виси”.
Ген. Киров отрече да има каквито и да е зависимости от бившия президент Георги Първанов. По случая с българските медици в Либия, Кирчо Киров коментира: „Националната разузнавателна служба беше оттеглена, не беше включена в работата по случая с българските медици в Либия.Българското разузнаване не е сбъркало никъде по този случай и именно то даде първите информации за зараждащата се криза с тях. Ролята на Сесилия Саркози в либийския случай е трудно да се определи от дистанцията на времето, но все пак работата й се увенча с успех заради дългогодишния труд на много хора, на много организации, на много структури, в това число и на българското разузнаване. Оставам с убеждението, че изпълнителната власт в онзи период (управлението на Иван Костов, когато външен министър е Надежда Михайлова – б.ред.) е подценила сериозността на случая“.
Ген. Кирчо Киров каза, че ако трябва да каже всичко онова, което знае, ще подложи много хора на истински риск. „В нашата работа вземеш ли се на сериозно, си загубен”, заяви още ген. Киров.
Afera.bg