В Пловдив посрещнаха Румен Петков с бомба
Взрив е избухнал снощи около 23.30 часа на ул. „Иван Рилски” 52 в центъра на Пловдив. Бомбата е поставена пред нова жилищна кооперация, на, която са изпочупени прозорците. Една от версиите е, че бомбата е целяла адвокатска кантора, намираща се в сградата. По-стойностната версия версия е, че бомбата е предназначена за Георги Стойчев. Кооперацията, пред която е поставен взривът, е на бившия банкер Георги Стойчев, сега хотелиер. Снощи на мястото е дошъл и комисар Ангел Рангелов, макар по това време да е имало банкет с участието на всички полицейски началници на 28-те дирекции, които вътрешният министър Румен Петков събра в Пловдив на двудневно годишно заседание за организираната престъпност.
Георги Стойчев, заедно с съпругата си Мария е един от учредителите на “Тракиябанк”, която по-късно бе глътната от убития впоследствие банкер Емил Кюлев.
“Тракиябанк” се превръща в “Росексим”, а след това и в ДЗИбанк. След смъртта на Кюлев Георги Стойчев и още някои акционери в бившата “Тракиябанк” блокират всички авоари на финансовата група с дело в Горнооряховския съд, съобщава изданието “Пловдив онлайн”. Това става точно преди ДЗИбанк да бъде купена от гръцката финансова група, собственик на Пощенска банка, Eurobank EFG.
Пловдивската Тракиябанк получава лиценз в първите месеци след встъпването на власт на кабинета на Жан Виденов през 1996 година. Стойчев минава за доверено лице в близкия кръг на Виденов. Тракиябанк е успяла да привлече депозити от много държавни предприятия.
В началото на 1997 година за злоупотреби в особено големи размери и лично облагодетелстване са арестувани двама от шефовете на надзорния съвет на банката – Георги Стойчев и Георги Трифонов, а чирпанският бизнесмен Таньо Вълев е обявен за национално издирване. Обвиненията на прокуратурата обаче падат и не издържат в съда.
Заради скандалите и трудности да набере изисквания от БНБ минимален капитал собствениците на Тракиябанк стартират преговори за привличане на нов съакционер. Така в началото на 1998 година финансовата институция е придобита от свързани с Емил Кюлев фирми. По-късно е преименувана на Росексим, а впоследствие на ДЗИ банк.
Последната банка се вля в Пощенска миналата година под общото наименование Юробанк, контролирана от гръцка финансова група. Стойчев, Трифонов и Вълев обаче блокираха сделката с претенции, че те са истинските съсобственици на Тракиябанк и съответно на правоприемника ДЗИ банк. Те блокират всички сметки на застрахователя ДЗИ и крупните "Ривиера" и "Галоуей" чрез Горнооряховския съд, което се води абсолютен прецедент в банковия сектор. Така се повлича срив на акциите на финансовата група на борсата – до 8 лева за акция.
На въпрос защо чак след девет години Стойчев и другия ищец Петър Лупов са решили да търсят правата си, те отговарят, че са били притискани приживе от Емил Кюлев, но не посочват кога, къде и по какъв начин, твърди изданието “Пловдив онлайн”
Въпреки това гръцката банка Eurobank EFG купува 91.3% от капитала на ДЗИ банк. През септември 2007 година купувачът спечели наддаването за 74.26% на българското дружество в конкуренция с белгийската KBC Group и гръцката Alpha bank, която присъства с клон в България. Eurobank EFG плати 158 млн. евро за мажоритарния пакет, което е рекордна цена за българската банкова система. Изчисленото от продавачите съотношение на тази цена за 100% (212 млн. евро) към нетните активи на финансовата институция е 6.8% – рекордно високо в сравнение с постигнатото при продажбите на други банки у нас и едно от най-добрите, постигани по сделките в региона.
Сделката за мажоритарния пакет минава през фондовата борса на 14 декември. Впоследствие чрез допълнителни сделки на борсата гръцката компания придоби още около 17% от капитала на ДЗИ банк. Новият собственик отправи търгово предложение към миноритарните акционери да изкупи книжата им на 8.31 лв. Няма информация дали сделката с миноритарните собственици е сключена и кога.
В момента Стойчев е инвестирал в хотел в Банско и други строителни обекти. Той е шеф на надзора на "Пълдин холдинг".
Източници от службите пък твърдят, че е възможно да има връзка между уволнения и арестуван зам-шеф на ГДБОП Иван Иванов и взрива срещу Георги Стойчев.
Последният скандал около настоящия шеф-надзорник на Пълдин холдинг избухна през ноември м.г. Тогава бившите му адвокати Ангелина Димитрова и Пламен Луков обвиниха него и съдружника му Георги Трифонов, че им дължат 11 милиона лева хонорари по водени от тях дела срещу бившата вече ДЗИ банк. Тогава адвокатите очертаха схема, от която стана ясно, че Стойчев и Трифонов са взели два пъти пари за кухата Тракия банк – веднъж от продажбата й на Емил Кюлев и втори път – от обезщетение, което са получили от новите гръцки собственици на ДЗИ банк, за да оттеглят 14 иска в съдилища, някои от които – в чужбина.
Afera.bg