« Върни се назад Публикувано на 01.04.2008 / 23:38

В България цинизъм към правата на човека и цензура

 

 

“В много сфери правата на човека продължиха да бъдат сериозен проблем, а прекратяването на мониторинга на Евопейската комисия намали шансовете за реформи в законодателството и правоприлагането" се казва в Годишния доклад на Българския хелзински комитет за състоянието на правата на човека у нас през 2007 г. В него се разглежда "цинизма към проблемите с правата на човека, изразен през цялата година по редица поводи от някои правителствени и съдебни институции, както и обществени кръгове."
Правото на свобода на изразяването бе сериозно нарушавано по различни начини през 2007. Издатели упражняват контрол над съдържанието на публикации. СЕМ не успява ефективно да регулира медийната сфера, а налице е и груба политическата намеса в свободата на словото не само в националните електронни медии, но и в интернет пространството.

Като причини за погазването на правото на живот в България през 2007 г. са изтъкнати лошата законодателна уредба и неадекватното правораздаване. Пример за това е наказателното производство срещу полицая, обвинен в превишаване на мерките за самоотбрана, завършили с убийството на Борис Михайлов в Самоков. То бива прекратявано пет пъти от 2004 г. насам под предлог, че прокуратурата не си е свършила работата.
Що се отнася до защитата от изтезания, нечовешко и унизително отнасяне и наказание, най-фрапантните случаи за насилие на полицейските служители са при задържане или в полицейското управление. Макар още преди четири години Комитетът на ООН против изтезанията да настоя в нашия наказателен закон да има такъв текст, промени не бяха направени. Доказателство за тази практика е скандалната оправдателна присъда от ВКС на обвинените в убийството на Луканов, мотивирана с това, че признанията са изтръгнати с изтезание.
В доклада за 2007 като цяло експертите критикуват правозащитните органи за това, че не разследват, нито наказват адекватно виновните за смъртните случаи в резултат на употребата на сила от полицията в конфликти с малцинствени групи. Както и по време на социални и екологични протести, когато бе потъпкано правото на свобода на сдружаването и мирното събрание. В доклада се визира и упорития отказ на управляващите да внесат в Наказателния кодекс състав, криминализиращ нечовешкото и унизително поведение, изтезанието и да променят прекомерната дължина на наказателния процес. През 2007 произволното лишаване от свобода продължи, а също и дескриминацията по различни белези на работното място. Според доклада не се предприемат никакви мерки, за да се промени неефективната грижа за децата, лишени от родителски грижи и хората с психически увреждания, настанени в специализирани институции. След скандала, предизвикан от филма на Би Би Си „Изоставените деца на България”, се разкри нехайството и в тази сфера.
По отношение на правата на жените, единствената положителна променя е за намаляване на домашното насилие. Сътрудничеството на страната ни с международните органи за защита на правата на човека, както и закъснелите отчети по изпълнението на правозащитни договори от системата на ООН, допринасят за лошата репутация на България през първата година от членството й в ЕС.

“Капитал”

«