ВСС накърни независимостта на съда
Български правозащитни организации скочиха срещу решение на Висшия съдебен съвет (ВСС) отпреди три месеца и поискаха неговата отмяна. На 3 декември 2008 г., кадровиците на Темида препоръчаха на административните ръководители на окръжно ниво ежемесечно да се срещат съдии, прокурори и органи на досъдебното производство. На сбирките трябва да се анализират причините за прекратяване и връщане на делата от съда, за забавяне на тяхното разглеждане и обсъждане на противоречива съдебна практика, за да се преодолеят проблемите в бъдеще.
Според Български адвокати за правата на човека, правната програма на "Отворено общество", Българския хелзинкски комитет, Асоциацията за европейска интеграция и човешки права и програма "Достъп до информация" провеждането на заседанията ще наруши равенството на страните по делата и ще накърни безпристрастността на съда.
Организациите твърдят, че обсъждането на висящи спорове с една от страните в процеса – прокуратурата, е недопустимо.
На въпросното заседание през декември ВСС взе още едно решение, което не се хареса на правозащитниците. Съветът препоръча още нещо на административните ръководители, а именно да съобразят кариерното развитие на съответните магистрати с конкретни постигнати от тях резултати по дела с особен обществен интерес.
Неправителствените организации смятат, че натискът на обществения интерес и изискването за резултати ще накърнят безпристрастността на съдиите, които се стремят към израстване в професията.
В някои съдебни райони преди настъпването на демокрацията е имало подобна практика. В края на всяка седмица съдии и прокурори са обсъждали текущи проблеми, но само чисто организационни, а не по същество. Заради това възраженията на организациите звучат обосновани.
ВСС няма право нито по закон, нито по какъвто и да е друг подзаконов нормативен акт да нарежда на полицаите-дознатели с кого, как и защо да се срещат. Има прокуратура, която дава указания на разследващите органи какво да правят. А съдиите по никакъв начин не могат да дават правни консултации, пък било то и на колеги прокурори.
Така че, въпреки че призивът на неправителствените организации изглежда закъснял, е по-правилно ВСС да се вслуша и да отмени решението си от 3 декември 2008 година.
„Правен свят”