Властта на(д) пиратите и „геополитическата заплаха”
Заформи се новата епична сага. Мелодраматични интонации и експертна патетика произведоха за пореден път пиратите от Сомалия в „геополитическа заплаха”. А доскоро се лееше шербетът – пиратите на постмодернизма си искали откупа и нищо друго. Кеш. Броячни машини на плажа и комиксов посредник при преговорите, решаващ „казусите” от тенекиената си барака и интернетклубовете наоколо. Картинка.
Финикийските знаци са разбираеми – съвпадението е поразително:
финикийците не бяха ли едни от най-успешните пирати в историята.
Аристотел не определяше ли такива като тях като „ловци”? Соломон и Хирам (финикиец според легендарните свидетелства) не придобиха ли злато за Храма в Йерусалим чрез организиране на пиратски флотилии? Пирати-масони не стояха ли в основата на зачеването на САЩ?! Монарсите на Англия не покровителстваха ли адмирали-пирати? Кралският флот не е ли роден от „официалното” пиратство?!
Изведнъж сомалийски рибари, влезли в ролята на пирати, се превърнаха в „геополитическа заплаха”. След толкова месеци дрънкане само за социалните корени на това регионално явление. Подир толкова дълго предъвкване на вътрешнополитическите причини за този „нов бич”. Изведнъж – „геополитическа заплаха”, отронена от експертните устица на такъв като Марин Райков. Всъщност той изрича една от най-популярните версии в западни медии.
Защо сега? За да се възползва Външно от ситуацията? За да се експонира д-р Румяна Желева върху печеливш пиар-контекст в навечерието на Изслушването?
За да се примъкнем към поредния спасителен глобален контрасценарий? За да опровергаем след време поредната „конспиративна теория”, лансирана от официалните власт с перфиден цинизъм? Все пак казаното от Марин Райков е доста по-правдоподобно от лафосването на такъв като Драговест Драганов и неговите призиви „всички ние и международната общност като цяло” да се надигнем срещу пиратите. Нямаше как тези вечни възпитаници на МГИМО да не ни докарат някое ново „международно положение”…
Сега ще се произвеждат „връзки” и за родната публика, която не сърфира катадневно в интернет. Ще се правят аналогии. Нещо повече – дори някой реалист-циник от прехранващите се край Външно „експерти” може да пласира геополитическа картинка – оръжие от Йемен, пране на пари през Ливан, връзки на фракцията Ал Шабаб с Ал Кайда и прочие „терористични” препратки. Разказът ще се уплътнява вероятно с нови подробности около организациите на пиратите – Националната доброволческа брегова охрана, „Марка” на Юсуф Мохамад, групата „Пунтланд”, сомалийските „морски пехотинци”, пардон. И най-вече – с машините за броене на парите от Ливан…
Най-големите „правдолюбци” ще притурят и познатите социално-патриотични причини – ерозия на рибните запаси, замърсяването от изхвърляните отпадъци. И ще бръщолевят на воля, че мисия „Аталанта” се проваля заради необятните водни пространства. И ще привеждат юридически аргументи как не могат нищо да направят на брега поради правни причини. И ще апелират за нови резолюции на Съвета за сигурност на ООН като прословутата резолюция 1838, която санкционира прилагането на сила в международни води. Плюс резолюцията за сомалийски води. Как ли ще обяснят как пиратите се сдобиват с оръжие при уж пълното ембарго от 1992 г?! Катастрофалният провал на „Оушън шийлд”…
Кой ще обясни откъде сомалийските пирати придобиват инфо за курса на подходящите мишени, за товара, за числеността на екипажите, за защитите на плавателните съдове – височината на борда и прочие, за наличието на невъоръжена антипиратска охрана?!
Каква е връзката между пиратския рекет и бизнеса на големите морски застрахователи, ако решим да спекулираме с невинна снизходителност към обясненията за „социалните причини”…
Кой ще разясни на „публиката” защо американците, европейците и индийците не само не координират ефикасно мерките си в региона, но прилагат и коренно различни тактики?! Защо янките и индийците не се притесняват от остри мерки, а европейците само трошат съюзнически мангизи? (Щастливо изключение са холандците – историческа морска сила!) Примери – индийски разрушител удари пирати на 13 декември 2008 г., а на 12 април 2009 г. снайперисти от щатските „тюлени” елиминираха трима пирати и задържаха един, освобождавайки кап. Ричард Филипс?! Защо Пети американски флот намира сили и средства за борба срещу пиратите, а европейците си бъркат в носа?!
Връзката между финикийските знаци и пиратите е вековна. И „геополитическата заплаха” едва ли е нова – корсари не са ли „откривали” континенти?! Апропо – защо ли досега пиратите не са изпълнили заплахата си да отмъстят за тримата убити от „тюлени” техни колеги?! Какво ли ще им се случи, ако убият някой американски капитан?! Без резолюции и евтини правни финтифлюшки, потъпквани в историята с методична последователност. Или пък край Сомалия бликне петрол с „дебита” на онзи в Кувейт и мащабите на Ирак и Саудитска Арабия?!
Любомир Живков