« Върни се назад Публикувано на 21.11.2020 / 11:53

ВЕЛИЗАР ЕНЧЕВ: ОГЪНЕ ЛИ СЕ БОРИСОВ ПОД ГЕРМАНСКИ НАТИСК, НЕГОВИЯТ ЛИК ЩЕ СТОИ РЕДОМ ДО ПОРТРЕТА НА ТИТО

ЗАПИС НА РАЗГОВОРА С МАКЕДОНСКИЯ ЖУРНАЛИСТ:

– Ще направи ли България стратегическа грешка, като блокира Северна Македония в ЕС? Мнозина казват, че този ход е услуга на Москва …

– България ще направи стратегическа грешка, ако позволи Република Северна Македония да влезе в Европейския съюз, без да е изпълнила следните условия:

Признаване на българските корени на езика и историята си;

Категоричен отказ от претенции за „македонско малцинство“ в България;

Редакция на македонските учебници по история, литература и география за средното и висшето образование;

Премахване на антибългарските паметници на територията на републиката, определящи България като окупатор;

Прекратяване на антибългарската кампания в медиите.

Тази българска политика не е в услуга на Москва, но е в услуга на европейските ценности и на европейската интеграция, която императивно не допуска членство в ЕС, ако не са изчистени спорните въпроси между членките на Евросъюза и кандидатстващите за членство.

– Оправдавате ли тази позиция на вашето правителство и защо?

-Аз пледирам за тази позиция много преди 1 август 2017 г., когато бе подписан договорът за приятелство между София и Скопие. Като бивш посланик в Република Хърватия и дългогодишен служител на българското разузнаване в Югославия аз предупредих, че този договор е непълноценен, защото не дава никакви гаранции на българската страна, че Македония ще изпълни дори едно от посочените по-горе условия.

Създаването на Смесената историческа комисия бе опит на Бойко Борисов и Зоран Заев да прехвърлят отговорността на политиците към историците.

Договорът бе алибито на Борисов пред българските граждани за решението му да пусне Македония в НАТО. Защото той взе това решение под американски натиск, тъй като Вашингтон държеше на македонското членство в НАТО, за да се затвори обръчът около Сърбия.

Още тогава предложих в серия от публикации: След като не можете да откажете на САЩ членство на Скопие в НАТО, не подписвайте договор, който няма да има никаква стойност за македонската страна!

Освен това винаги съм смятал, че договорите с Република Македония трябва да се подписват на английски език. В противен случай ние признаваме силно сърбизирания югозападен български диалект за отделен език.

– Как коментирате твърдението на Захариева и Каракачанов, че Тито не може да бъде празнуван и да се търси влизане в ЕС? Според германския анализатор Флориан Бибер Хърватия и Словения вече са успели.

– Това българско условие за Тито е ново и ме изненадва. Всъщност то е адресирано към Брюксел и е опит да се внесе антикомунистически елемент в българското решение да блокираме членството на Македония в ЕС. В София наивно вярват, че в ЕС антикомунизмът е по-силен аргумент от неоспоримите исторически документи за българския фундамент на езика и историята на славянското население в Република Северна Македония.

В Хърватия и Словения Тито отдавна е демитологизиран – най-вече заради масовите убийства в края на Втората световна война, извършени от югославските партизани на територията на тези две страни. Да не говорим за Титовия терор във Вардарска Македония след 1944 г., довел до избиването на стотици хора с българско самосъзнание и до интернирането на хиляди македонски българи на Голи оток.

В Република Северна Македония е необходима сериозна преоценка на ролята на Тито в репресиите в следвоенна Югославия. Но това е изключително право на македонските граждани, а не на съседни държави.

– Кой според вас ще отстъпи първият в спора – Заев или Борисов? Дали подобни искания от българска страна може би се дължат на предстоящите избори в страната?

– Борисов няма право да отстъпи. Той вече направи една отстъпка на вашата държава, която ни струва скъпо. София нито се опита да предотврати, нито реагира на Преспанското споразумение между Атина и Скопие, с което получихте името „Република Северна Македония“. Това име е с географски определител и е открита териториална претенция към България. Затова толкова държим на условието да декларирате писмено, че нямате никакви териториални и малцинствени претенции към България.

През 1987 г., в Международния пресцентър в Белград, по време на представянето на издадената на английски език книга на Перо Коробар „The Macedonian national culture in the Pirin part of Macedonia“, влязох в остър спор с автора и рецензентите. Всички в залата бяха изненадани как един българин си позволява да оспорва македонски малцинствени претенции към България.

Много такива полемики, по време на пресконференции в Съюзния секретариат за външни работи, имах и с говорителите на югославското външно министерство – със словенеца Иво Вайгъл и с македонеца Сърджан Керим.

Радвам се, че това мое поведение на самотен играч е вече официална политика на Република България.

И не си правете никакви илюзии – България няма да отстъпи от своите позиции по т.нар. македонски въпрос. Ние сме член на ЕС, докато вие сте пред вратите на ЕС. Вашето еврочленство е в нашите ръце.

Също така на нас ни е ясно, че вашите посолства по света провеждат рафинирана антибългарска кампания, която за съжаление не среща адекватна реакция на нашите посланици. А откриването на десетки катедри по „Македонистика“ в университетите по света е дело на координираните усилия на външното ви министерство и на Службата за външно разузнаване.

Ако зависеше от мен, бих предприел много по-активни действия срещу тази ваша политика, защото въпросните катедри са академични рупори на антибългарска пропаганда.

В това отношение сте особено активни в Европейския парламент, където успешно лобирате, напр. чрез един депутат от Малта, за приемане на резолюции за т.нар. македонско малцинство в Пиринския край.

Тази политика трябва да се прекрати, защото това е удар по добросъседството. Но вие не сте в състояние да го сторите, тъй като македонизмът се гради върху присвояването на чужда история и култура.

Макар и малко вероятно, допускам Борисов да се огъне под германския натиск. Направи ли го, неговият лик в историята ще стои редом до портрета на Тито.

Що се отнася до предстоящите избори в България и сегашната ни политика към Македония, това е просто съвпадение.

– Изпраща ли София лошо послание към Западните Балкани по отношение на интеграцията в ЕС? Каква ще бъде вредата върху взаимните отношения след ветото?

– Отстояването на историческата истина не е лошо послание към Западните Балкани. Точно обратното – това е послание най-вече към евроамбициите на Сърбия. В определени среди в Белград се надяват, че България ще им даде „зелена светлина“ за членство в ЕС, без да се подобри положението на българското малцинство в Западните покрайнини – Босилеградско и Царибродско. Асимилацията на българите в Покрайнините се вижда само от един факт – от над 200 000 след двете световни войни, сега там живеят около 25 000 българи, тоест почти десет пъти е намален броят на българите в тези изконни български земи, дадени на Кралството на сърбите, хърватите и словенците през 1919 г., когато е подписан Ньойският договор.

А вие какво очаквате? В името на европейските ценности да жертваме националните си интереси, под натиска на Брюксел и Берлин, както това правехме под натиска на Кремъл 45 години?

Всъщност, вчерашната церемония, на която Зоран Заев бе награден от Фондация „Фридрих Еберт“, а наградата му бе връчена от германския външен министър, е дипломатически ултиматум към Борисов. С тази награда Ангела Меркел казва на Борисов да отстъпи до края на годината, за да може германското председателство на ЕС да отчете успех.

Само че канцлерът Меркел греши. Тя не е Горбачов, а Република България не е васал нито на Москва, нито на Берлин.

Ще бъда изненадан, ако през декември т.г. българското правителство ревизира сегашната си позиция и пусне Скопие в ЕС, без да са изпълнени българските условия.

– Официална София многократно е заявявала, че омразата,  която младите хора в Македония кърмят по отношение на България и миналото, трябва да бъде премахната. Блокадата в ЕС и по този начин тяхното бъдеще ще помогне ли на тези усилия? Какъв е изходът от тази на пръв поглед невъзможна ситуация за страната?

–  Младите хора и в Македония, и в България не бива да живеят с митове и легенди, нямащи нищо общо с историческата истина. Живот в лъжа рано или късно ще доведе до колизия, която може да ескалира както във вътрешни етнически конфликти, така и в междудържавни сблъсъци.

Време е да подложите на ревизия доктрината на македонизма, която е антибългарска по презумпция. Доктрината е дело на сръбските държавници и учени от края на 19 век, които в лицето на проф. Йован Цвиич и Стоян Новакович формулираха този постулат: „След като не можем да направим от македонските българи във Вардарска Македония сърби, ще ги отродим от България като ги направим македонци…“

Да не забравяме и ролята на Коминтерна от 30-те години на 20 век, когато от Москва нареждаха на българските комунисти да решават националните въпроси на Балканите, като създават тракийска, мизийска и македонска нации.

Колкото по-рано приемете тези истини, толкова по-добре за Македония и за Балканите.

От своя страна ние признаваме вашата история, етнос, език и култура след 1945 година. Признаваме вашата македонска идентичност на територията на Република Северна Македония.

Друг път не виждам.

 

«