« Върни се назад Публикувано на 23.04.2013 / 22:22

„Варненци в повече“, първи епизод с участието на Лиляна Павлова

Видни дъщери, синове и съпруги се понесоха към парламента чрез варненската листа на ГЕРБ. „Нашите корени са в семейството и традиционните ценности“, пише в платформата на ГЕРБ. Привържениците й едва ли подозират колко много партията се придържа към тях. Истинско щастие в опустошителната демографска криза е, че водещ приоритет на ГЕРБ е семейната приемственост.

Датата е 22 април, Варна, десети ден от натоварената предизборна кампания. Водачката на местната листа на ГЕРБ Лиляна Павлова влита с 20-минутно закъснение на среща със студенти и университетски дейци. „Тя е наш възпитаник, трябва да й кажем, че не биваше да закъснява“, шегува се проф. Анна Недялкова, президент на Варненския свободен университет (ВСУ).
„Има извинение – жена е“,отвръща вицеадмирал Пламен Манушев, бивш командир на Военноморските сили, трети в листата на ГЕРБ.

Срещата започва в дружеска атмосфера. В залата освен ръководители на варненски вузове са и двадесетина студенти, плюс още десетина младежи, активисти на ГЕРБ.

Някои от тях заемат задни места в листата. Темата е образование, млади хора. Павлова говори за младите в първо лице. Не се чувства на гости, половин варненка е – магистър е от Свободния университет. Анна Недялкова обяснява, че много пъти са се срещали и разговаряли по наболели проблеми. Но Павлова познава и още един ръководител на ВСУ – зам.-ректора по научноизследователската дейност. Той й е баща.
Проф. Павел Павлов не е много популярен във Варна. И все пак през 2009 г. медиите пишат за него. Защо? Отговорът е прост – заема важна позиция. Оглавява районната избирателна комисия на вота за европейски и български парламент. Това бе лятото, през което ГЕРБ разби БСП, възцари се Борисов. Партията имаше вече 3-годишна история.

На коя политическа сила, мислите, бе представител Павел Павлов?ГЕРБ? Грешка. БСП го издигна

„Червените мотивираха номинацията с факта, че професорът е публична личност и не е обвързан с политически партии“, пише тогава вестник „24 часа“. Правилно – тогава никой не подозира, че един ден дъщеря му ще е зам.-министър и министър, продължавайки славната семейна традиция (бащата на Павел Павлов е одумваният дядо на Лиляна – Георги Павлов, член на ЦК на БКП, министър).

Когато Бойко Борисов каже, че навремето тройната коалиция е разпределяла еднолично местата в избирателните комисии и не е питала ГЕРБ, то трябва да се отчете, че това е вярно. Но вярно е също, че във Варна, а вероятно и на много други места в България, имаше назначения като горното. А в БСП трябва твърде много да са уважавали професионалните качества на Павлов, защото през 2009 г. във Варна водач на листата бе не кой да е, а премиерът Сергей Станишев.
Но да се върнем към предизборната среща с ректори и студенти. Дружеската шегичка за жените и техните закъснения е подета от Павлова, за да навлезе дълбоко в политическата материя. Разбира се, грам не бива да има съмнение, че ГЕРБ е дясна партия, черпеща вдъхновение от най-светлите образци на европейския и световен консерватизъм.

Ние с Краси често си припомняме думите на Тачър, че ако в политиката трябва да бъде обещано нещо, обещават го мъжете. Но за да бъде направено, идват жените и го правят“, казва Павлова. Коя е Краси? Седи до нея. Казва се Красимира Анастасова, директор на основното училище в Долни Чифлик.

Пета е в листата, директно влиза в парламента (през 2009 г. ГЕРБ спечели 7 пропорционални и един мажоритарен мандат в морския град). Преди месец мнозина се учудиха от поставянето й на избираемо място. Чак такава голяма изненада няма. Съпругът й бе кандидат-кмет на Долни чифлик през 2011 г., не спечели. Логично е сега, предвид семейните ценности на ГЕРБ, а и дефиницията на Тачър за женските отговорности, на сцената да излезе нежната половинка.
Дискусията се води от жена на средна възраст. На няколко стола от нея е седнал младеж. Той става припряно, тихо разменя думи с Павлова по организацията на мероприятието. Жената на средна възраст стрелва младежа с поглед, наподобяващ орлица, притеснена какви ги върши орлето.

Разбираемо – тя е Лилия Христова, доскоро депутат от ГЕРБ. Младежът е Павел Христов, общински съветник. Тя – майка, той – син. Лилия излиза от парламента, но Павел е седми в листата. Още една семейна традиция може да бъде продължена.

Председателят на студентския съвет във Военноморското училище иска властта да чува по-често студентските съвети. Павлова отговаря, че е хубаво да ги чува, ама студентите били гласовити предимно на протести. Ректорите казват, че не всичко е пари, ама искат пари. Павлова им обещава подкрепа, също и свобода. Подчертава, че ГЕРБ не е като опонентите да обещава всичко. Обещава само изпълнимото.

Ден по-рано е заявила, че програмата за енергийна ефективност може да се разгърне тъй, че на покривите си хората сами да монтират ВЕИ, а произведената от тях енергия да се изкупува от държавата.

Следващата предизборна среща е със социални работнички. Жениците се оплакват, че в училищните кабинети липсват климатици. Павлова признава, че не е навътре в спецификата на темите. Но пък е „специалист“ по отстрел на Кирил Йорданов: не работил достатъчно по европейските проекти. Някой от залата подхвърля, че правителството на ГЕРБ обгрижваше предимно Бургас. „Не е вярно, отпуснахме едни и същи пари за двата града“, опонира Павлова. Разликата била в местната власт. Павлова заключава, че следващия път варненци трябва да си изберат хубав, млад и енергичен кмет.

Тя удобно забравя, че преди варненци да изберат за четвърти път Йорданов, кметът бе харесан от нейния духовен и политически наставник – Бойко Борисов. И не ГЕРБ, а варненци свалиха Йорданов.

Пет пъти Йорданов се кандидатира за кмет, четири пъти с подкрепата на БСП. Но никога издигнат директно от нея. Една-единствена партия си позволи да кандидатира Йорданов от свое име. Това бе ГЕРБ. Но това не бе първата предизборна изява на Павлова, в която тя се разграничава от бившия градоначалник.

Цялата кампания на ГЕРБ е подчинена на охулване на Йорданов, сякаш партията не управлява с него две години

Дългият и натоварен 22 април завършва със среща с културните дейци. Домакин е Даниела Димова, оправна жена. Шеф е на театъра и операта, общински съветник. Преди бе от НДСВ, сега от ГЕРБ.
Димова въвежда регламент по три минути за изказване. Дядо става и чете стихотворение в прослава на ГЕРБ. Подарява го на Павлова. „Колежка“ до него не чете стихотворение, но е написала. Павлова е зарадвана с втори подарък. Извън самодейната обичливост дискусията е интересна – художници се оплакват от липса на държавна помощ, танцьори – от съкращения. Музикантът Лъчезар Апостолов показва 35-годишна валдхорна, залепена с тиксо, запоявана. Принуден е да свири с този инструмент. Нов струва 10 000 евро. От името на варненските оркестранти иска средства за инструменти.
Павлова разбираемо не може да обещае конкретни неща. Все пак е била министър на регионалното развитие, не на културата. Но е бодра и обобщаваща: „Интелигенцията ще спаси България“. Следват аплодисменти.

Ако някой се притеснява, че е пропуснал зрелищните политически изяви на Павлова и компания, нека гледа сериала „Столичани в повече“.

Семейство Лютови – това е семейството на ГЕРБ. А социолозите казват, че следващият парламент ще е нестабилен. Скоро пак може да има избори. Варненският сериал ще има втори сезон.

Диян Божидаров

В. Сега

«