Варненски ченгета разплитат схема за 2 400 000 нарко-таблетки за 6 000 000 долара
30 декември 2005 година. Във Варна са задържани трийсет пощенски пратки. В тях са открити 21790 таблетки диазепам и лексон. Случаят започва да се разплита от варненските антимафиоти. Арестуван е варненец, който се оказва, че е брънка от международна мрежа за разпространение на наркотични вещества.
Месеци по-късно варненецът е осъден на 2 години и половина при петгодишен условен срок. Той очевидно и пропява как е смазана схемата по разпространение на нарко-веществата.
На практика варненските ченгета си свършват работата на местна почва. Откривайки обаче, че мрежата е глобална и международна те се обръщат към шведските спецслужби с настояване те да продължат разследването на тяхна почва. “Чуждите служби обръщат внимание само на едри престъпления и месеци наред ги уверявахме, че сме заковали световна мрежа за разпространение на нарко-таблетки, докато решат да се задействат”, каза за afera.bg висшестоящ полицай.
Упорито и настоятелно местните антимафиоти “набиват канчетата” на колегите си от шведските спецслужби да не подценяват случая и да си размърдат задниците. На финала ината на бопаджиите успява ип Националната служба за разследване в Атунда успява да повдигне обвинения и на още осем човека, участвали в заверата.
Установява се, че лекарствата, съдържащи наркотични вещества са разпространявани в 65 държави.
Българинът, задържан първоначално от родните антимафиоти бе разпитан по дело, образувано от щведски съд чрез видеоконферентна връзка. Разпитът е три часа и се провежда в присъствието на съдебен състав от Варненския апелативен съд.
Съдебното дело, което се води в Атунда, Швеция обвинява петима шведи и трима други чужди граждани за разпространение и продажба на лекарства, съдържащи наркотични вещества. Разпитваният от Варна българин е бил посредник при продажбата.
Схемата на разпространение е била следната: Няколко души от Испания, Индия, Тайланд и различни държави в Северна Африка ползват три уебсайта със сървър, базиран в Австралия. Клиентите зависими от лекарствената дрога, поръчвали стоката по нета и се разплащали по банкови сметки в Швейцария и Рига. След това средствата се разпределяли на доставчците в различни страни, сред които бил и варненецът. Пътят на стоката обаче не спира тук. Тя се изпраща до получателите в САЩ, Англия, Германия и Ирландия. А в Швеция са били задържани организаторите на канала. Шефът на ОДП – Варна комисар Митко Димитров заяви, че печалбата от продадените хапчета е 6 000 000 долара, а престъпниците са успели да пласират около 2 400 000 таблетки.
Уникалното в случая е, че за първи път у нас се прави такава видеоконферентна връзка с окръжния съд в шведския град Атунда. Техниката е била преодставена от шведските власти и е на стойност 15 000 долара.
Afera.bg