БЪЛГАРИЯ ГУБИ ИДЕНТИЧНОСТ И ПОТЪВА С ЛИПСАТА НА КУЛТУРА
Интелектуалци и политици от левицата се събраха, за да поставят истинските проблеми в БСП и България на дискусия на тема “Леви политики за един нов културен хоризонт“ в БТА. Тя беше организирана от инициаторите на „Платформа за демократичен социализъм“.
“Трябва да развием един от важните аспекти на нашата платформа – културата, като елемент формиращ общественото съзнание за постигане на такава среда, в която да осмислим и да дадем посока на процесите в социалната среда; да поставим задачите на едно бъдещо управление на България, за което културата да не е обикновено понятие за секторна политика, а стълб около който да градим националната си идентичност.“ Това каза народният представител от левицата Красимир Янков. Той добави, че творците се раждат и развиват своите таланти въпреки, или благодарение на социалната среда, но просперитета на една нация се случва само и единствено в среда на общо просвещение, което означава свободен достъп до образование. “Всяка нация има своята история и култура, но само държавите, които са осъзнали тяхната роля и значение заемат значимо място не на картата на териториите, а на картата на културните пространства.”
„Смисълът на тази среща е да размишляваме заедно за едно изключително предизвикателство пред обществото, и то е неговата сриваща се духовност.“ Това каза Георги Пирински. „Не е възможно неолибералната система да даде възможност за каквато и да е култура. Просто, защото е пазарно подчинена. Неин антипод е съвременната социална държава, която е резултат от последователна политика за социална демокрация, такава, каквато е записана в Конституцията на страната“, категоричен беше Георги Пирински.
„В днешно време културата в България, в отношението на управляващите е сведена, до функцията на един апендикс в българската политика. Тя се използва умело, като „разкрасително средство“, когато е нужно, за да се представят онези, които наричат себе си българска политическа класа и когато трябва да се заиграе с чувството на българите за национална принадлежност и идентичност.“ Това каза проф. Захари Захариев, член на НС на БСП, на откриването на дискусия с български интелектуалци на тема “Леви политики за един нов културен хоризонт“ в БТА. Тя бе организирана от инициаторите на „Платформа за демократичен социализъм“.
„Трудно е да се говори за култура във време на безкултурие. Когато говорим за липсата на култура не го свеждаме чисто до естетическите измерения на нашата битност, нито до средата, която формира новите поколения в България, нито до политическото малокортурие, което е определящо за политическия живот на България“, добави проф. Захариев. По думите му, срещата е дан, по отношение на хората, които са хранители на българската душевност и духовност. „То е следствие от убеждението ни, че ако не се стигне до прелом в тази сфера, и не се очертаят нови ориентири след времето на безкултурие и малокултурие, може да настъпи ново състояние на България. Ние сме реално заплашени, че нещата с потъването се отнасят до България като цяло“, категоричен беше проф. Захариев. Той обясни, че именно по тази причина на дискусията са били поканени изявени представители на българската духовност, за градивен диалог и да се стигне до обрат в настоящата тенденция на духовен упадък.
Гости на срещата бяха композитори изтъкнати кинодейци, театрали, писатели и др.