« Върни се назад Публикувано на 21.04.2008 / 21:52

Бивши служители прецакват шефката си, хакер дърпа цялата информация на агенция

 

 

Новините за злоупотреби с всякакъв вид поверителна информация, извлечена чрез Интернет вече стават всекидневие. Освен проникването в лични данни, номера на банкови осигурителни сметки, зачестяват и престъпленията, свързани с кражба на фирмени данни. Най-застрашени в това отношение са бизнесмените, търгуващи с имоти.

Във Варна, например, където броят на този тип агенции е изключително голям, компютърните мошеници все повече се усъвършенстват.

От няколко дни насам варненската прокуратура разследва кражба на фирмени данни от имотна агенция. Нейният управител Нели Райчева обвинява за случая бивши свои служители, преместили се преди месец в конкуретна фирма. Седмица след като загубила вкупом петима свои подчинени, Нели Райчева разбрала, че е загубила нещо, което е още

по-ценно. На компютъра на бившата си секретарка Пенка Панайотова бизнесдамата забелязала непознат за нея файл. Отворила го и установила, че в него са прехвърлени оферти за продажба на имоти от специализирания софтуер, който фирмата ползва от години. Оттук се породили и първите съмнения за кражба от базата данни.

След разговор със собственика на конкурентната агенция – "Алера", Нели Райчева разбира, че бившите й служители от три месеца са договаряли назначаването си в другата фирма и те са се подготвяли през това време, като последния файл, който са теглили от базата данни, носи дата 18-ти март.

"Когато те имат цялата информация, за която аз съм дала много средства и време, те могат да започнат да работят на същите обороти, на които се работи при мен от доста време", коментира бизнесдамата.

Опасенията й за кражби от базата данни се потвърждават, когато сърфирайки в специализираните сайтове, тя се натъкнала на оферти с номерата на нейните сървъри, но публикувани от името на друга агенция. В бързината крадците явно не са забелязали, че всяко копие на специализирания софтуер, пуснато като оферта, си има собствен референтен номер.

"Измамата излиза по-късно, когато започват да разглеждат своите обяви, когато те вече са аплоуднати, и виждат, че отдолу излиза референтен номер, а тоя референтен номер е на фирмата на Нели Райчева", казва IT – специалист от Варна.

Крадците са се опитали да заличат следите си от специализираните сайтове, но предвидливата бизнесдама е копирала крадените оферти на диск, освен това тя разполага и с нотариално заверени разпечатки.

Потърсени за коментар, бившите служители на Нели Райчева категорично отказаха да застанат пред камерата ни. Полицията разследва и други компютърни престъпления,извършени срещу бизнесдамата. Като например блокирането на служебната и личната й поща, проникването в официалния сайт на агенцията и заличаването на всички оферти от там, както и поставянето на нецензурен израз на мястото на логото на фирмата.

Следите на злия хакер отведоха полицията в Белослав, при племенника на една от бившите служителки – Маргарита Койчева.

Освен кражбата, на бял свят излиза още един факт – че специализираният софтуер, който използват повечето брокерски агенции в България не е добре защитен и на практика всеки може да открадне информация, в която са вложени много средства и време. Недостатъкът в програмата прави уязвими стотици имотни агенции и изключително гъвкави и конкурентноспособни наетите да работят в тях брокери. Освен всичко

останало, този тип кражби може да постави всеки купувач на нов дом в неудобното положение харесаният от него имот вече да е бил предложен на друг човек от друга агенция.

 

Калоян Крумов

 

 

 

 

«