« Върни се назад Публикувано на 26.11.2013 / 12:17

БАРЕКОВ: БОРИСОВ И КУНЕВА ЗАЩИТАВАТ РУСКОТО ЯДРЕНО ЛОБИ. КОГАТО НЯМА КОМИСИОННИ, СТАРИТЕ ДЕСНИ ЛИДЕРИ НЯМАТ ПОЗИЦИЯ!

 

Учудваща и нелогична е позицията на т.н. „десни формации“ ГЕРБ и Реформаторския блок относно навлизането на американски капитали в българската ядрена енергетика. Атаките на Кунева и Борисов срещу строежа на 7-ми реактор на АЕЦ „Козлодуй“ от американската компания „Уестингхаус“ с кредит от Ексимбанк са неочаквани. Техните аргументи са, че нямало прозрачност и че един проект с партньорство със САЩ не е по-различен от ядрен проект с партньорство с Русия.

 Нима г-жа Кунева действаше прозрачно, когато в интерес на една френска банка закри 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ без време? Нима Бойко Борисов и Делян Добрев действаха прозрачно, когато закараха инкогнито в парламента анонимен индийски бизнесмен, който сензационно обяви, че иска да строи АЕЦ „Белене“?

Да, ходът на това правителство с диверсификацията на ядрените проекти беше неочакван за иначе прозападно ориентираните политически сили в България. Всъщност прозападната ориентация на члена на СИК Бойко Борисов и червената номенклатура Меглена Кунева е само лист хартия без стойност.

Когато дойде време за дела, а не просто за думи, Кунева и Борисов се оказаха в ролята на защитници на руското ядрено лоби в България.

Обяснението може и да е по-просто. Този път няма комисионни, а когато няма комисионни, старите десни лидери нямат позиция.

Г-н Борисов, г-жо Кунева, кой финансов и политически интерес ви пречи да подкрепите нарушаването на руските енергийни интереси у нас по позитивен начин с вкарването на голям българо-американки проект в родната ядрена енергетика? Интересите на България диктуват ние да бъдем равнопоставен партньор с големите енергийни сили в света – САЩ и Русия. Пътят за това е изгодни и равностойни енергийни проекти за България. Тясно партийният интерес на българските политици не им позволява да видят това.

Николай Бареков

Сутринта в „Гореща точка” по ТВ7 Бареков коментира: „Заради държавните субсидии най-големият бизнес в България, е да имаш партия. 55,5 милиона лева годишно струват на държавната хазна българските  партии. Огромният разход бе легализиран от правителството на ГЕРБ, което  промени правилата за финансирането им през 2011 година. До 2009 година партиите са се издържали с по около 14 милиона лева, но  след идването на власт на партията на Борисов през 2010 г. субсидията е  вдигната на 45 милиона лева. Но и това не им е достатъчно и година  по-късно ГЕРБ я повишават на 55,5 млн. лв. „Само в джоба на ГЕРБ за тези  години са влезли 100 млн. лв.“.

 Той сравни субсидията с тази на Министерството на физическото възпитание и спорта, което разполага само с 39 милиона лева. По същото време минималната работна заплата е мръднала с „внушителните“ 30 лв. – от 240 лв.  на 270 лв.

Любопитна подробност е, че ударното пълнене на партийните каси стана в края на мандата на Борисов.

Депутатът от Коалиция за България Емил Костадинов коментира също в „Гореща точка“, че засега само се говори за премахване на партийните субсидии, но ако това се случи, според него, би тласнало политическите сили в ръцете на олигарсите. Той обаче не отговори защо политиците обещаваха да се откажат от субсидиите си, когато бяха притиснати предизборно от хората.

Лидерът на „България без цензура“ извади още фрапиращи цифри. С 30 милиона лева от тези субсидии правителството на Орешарски, което претендира да е социално, би помогнало на всяка майка, родила второ дете, с по 350 лева. „100 млн. лева на година биха били достатъчни за безплатни лекарства за децата до 7-годишна възраст, ако БСП, ГЕРБ и ДПС се откажат от партийната си издръжка“, добави  той.

Според Бареков БСП излъга българските пенсионери. Те ще изкарат същата зима като миналата – със същите цени на тока и същите ниски пенсии.

„Неслучайно хората издигнаха лозунга БСП=ДПС=ГЕРБ=мафия“, коментира той.Според депутата от „Атака“ Николай Александров нещата биха били много по-прозрачни, ако партиите нямаха държавно финансиране. Достатъчно би било политическите сили да имат равнопоставеност в достъпа до обществените медии. Това би им позволило да запознаят избирателите с идеите си, без да харчат субсидиите си за цели, които не са политически, коментира Александров. Сегашната схема на фининсиране превръща партиите във фирми. Дори да не влезе в парламента при определен минимум от спечелени гласове, партията продължава да получава пари. Такъв е случаят с движението на Меглена Кунева, което прибира по 2 млн. лв. годишно, без да присъства в Народното събрание, обясни депутатът от „Атака“.

Afera.bg

«