« Върни се назад Публикувано на 07.08.2020 / 13:43

„АЛО, АЛО“. ОКУПАЦИЯ. БИТКА ЗА „КЪРДЖАЛИЙСКАТА МАДОНА“ ИЛИ „ГРЕШНАТА КЪРДЖАЛИЙСКА П..А“ НА БОКО ХАРАМ.

„АЛО, АЛО“. ОКУПАЦИЯ. БИТКА ЗА „КЪРДЖАЛИЙСКАТА МАДОНА“ ИЛИ „ГРЕШНАТА КЪРДЖАЛИЙСКА П..А“ НА БОКО ХАРАМ.

Будният ум на Бояна Огнянова Маркова ме подсети, че и Валери Симеонов има своя малък танк.

Ето ви сюжета на “Ало, ало” от моя гледна точка, в контекста на родната действителност:

Действието се развива по времето на Първата епидемиологична световна война, в малкото българско селце Дебнево и ни разказва историята на Рене Петев.

Гербаджиите са окупирали селцето, взимайки със себе си всякакви ценности, между които и картината „Мадона от Кърджали”, а онези, които са гледали сериала я знаят като „Грешната кърджалийска п…а“ на Боко Харам. Важно е да се разясни, че картината първоначално е конфискувана от полковник Фон Череп и неговия помощник-капитан Ханс Попов.

И ето как продължава историята:

Комендантът на градчето фон Краси Дебелото също решава да запази картината за себе си, за да я продаде след края на войната на Граф Пеевски. Боко Харам обаче също иска картината „Кърджалийската Мадона“ за да я подари за рождения ден на Каталунската жрица. За целта той изпраща хер Ото Фрик Симеонов от Гестапо в селото, за да я намери, но хер Ото Фрик Симеонов започва да я търси в Бедрум, вместо на масата на Вежди, като Фрик прави всичко това единствено с цел и той да гепи картината само за себе си. Той обаче е племенник на Хайнрих Гешев.

В същото време Рене Петев е принуден да работи за Съпротивата. Главният водач на Съпротивата, Мишел Манолова (кодово име – Синегушка), обяснява на Рене, че трябва да крие в дома си един български летец – офицер Ричард Радев.

Полковник Фон Череп и капитан Ханс Попов, в опита си да се скрият от Гестапо, както и да скрият картината и един ценен ритон с кукувичка, виждат българския летец Радев. Така доскорошните врагове се оказват приятели. Рене обаче убеждава гербаджиите да не издават летеца, в замяна на което той ще намери копие на картината и ритона, за да могат те да ги продадат след войната.

Накратко, Рене е принуден да бъде добър с гербаджиите, за да не го застрелят, също така трябва да бъде добър и със Съпротивата, иначе те ще го застрелят, защото е добър с гербаджиите. Трябва да бъде добър и с жена си Милена, защото, ако тя разбере, че има връзка със сервитьорката от ресторанта Ивет, също ще го застреля. А ако Ивет разбере, че Рене има връзка и с другата си сервитьорка Мария, и тя ще го застреля. Така всъщност започват приключенията на Рене.

Обобщено може да кажем, че действията на различните епизодите се развиват около криенето на картини, ритони, шкафове с евро и реализирането на безумните планове на Манолова за овладяване на Дубай и съседното село Банкя.

Другите главни герои, които си заслужава да споменем са мадам Фани Дариткова – тъща на Рене, мосю Льоклер Марешки – фалшификатор, пианист и наркоман, както и бивш любовник на мадам Фани, мосю Алфонс Цветанов – погребален агент, който ухажва Милена, както и полицай Крабтрий Младенов – шофьор-агент, който се преструва на френски полицай и говори ужасно английски, копирайки туристката Марияна.

От гербаджиите пък важни персонажи са лейтенант Грубер Тодоров, за когото има слухове, че си пада по Рене (но след войната се жени за Хелга Ангелкова), както и редник Биков, генерал Фон Клинкерхофен-Дончев, италианският капитан Алберто Харизанов, и Фон Смолхаузен Кирилов, който също като хер Флик е от Гестапо.

Така стоят нещата в сериала на Рене Петев. Накратко – мрак и малки танкове.

Васил Петев

Колаж: Георги Динев

«