« Върни се назад Публикувано на 26.02.2011 / 21:43

Алексей Петров, Бойко Борисов и SMS-любовта между тях

 

 

От 1999 до 2001 работи като кореспондент в Русия за френския ежедневник „Фигаро“ и списание “ Мариане . В момента е редактор в чуждестранния отдел на „Льо Монд“.

Смолар се е срещнал с Алексей Петров в София, разговарял е с него, изложил е впечатленията си, и професионално е пропуснал да сподели какви са изводите му от този разговор. В статията си френският журналист е допуснал само една грешка – според него Мария Капон, цитирана като един от критиците на Бойко Борисов, е все още действаш депутат. Преведена абсолютно професионално от БГНЕС статията на Пьотр Смолар е приятно четиво. Подобно на приказка, авторът проследява развитието и професионалните метаморфози на премиера Борисов и бившата барета Петров. Няма да изпадаме в подробности и да припомняме неща, които всички ние знаем дори много по-добре, отколкото френския журналист. Ще цитираме само мнението на политологът Иван Кръстев, който с три изречения прави много точна характеристика както на Бойко Борисов, така и на досегашното управление на ГЕРБ.

„Борисов не идва нито отдясно, нито отляво, а отдолу. Той е политически гений, но няма идеи, за да управлява. Неговата визия за света е напълно полицейска. Той успя да вдъхне страх. Преди хората не правеха нищо без подкуп. Днес те просто нищо не правят“.

Изискано и по френски резервирано, Пьотр Смолар успява не само да свали маската от лицето на Петров, но и да го накара да направи самопризнания, от които Борисов сигурно леко ще подскочи. Запитан на какво се дължи разрива между тях, той отговаря, че всичко започнало малко преди да бъде арестуван на 10 февруари 2010 година.

„Дотогава си разменяхме такива SMS-и, каквито вие нямате дори и от жена си“, хвърля бомбата бившата барета. „Упрекнах Борисов, че в областта на сигурността се опитва да възкреси методите от тоталитарната епоха. След това се опитаха да ме дискредитират. Борисов се крие зад министъра на вътрешните работи, но той започна всичко. Той ме познава отлично.“

Тъжни и жалки са изводите в случая – при цялата власт и влияние, които има Борисов си позволи да се сниши пред един бивш затворник. А след като властта в България е в ръцете на ГЕРБ, и преди всичко на премиера, то горко на народа с такива управници. Погледнете снимката и кажете – не е ли според вас един и същи човек, както на маската, така и зад нея? И случайно ли Алексей Петров е избрал точно такава метафора?

 

http://www.razkritia.com

«