АБСОЛЮТНО ПРОТИВОЗАКОННО МВР КРИЕ КОЛКО ХАРЧИ ЗА СРС!
Абсолютно противозаконо МВР отказа да отговори колко пари е изразходвало за СРС-та от 2009-2012г., както и дали е подслушвало политици и журналисти. От вътрешното ведомство не дават отговор на този въпрос на БГНЕС, макар и изпратен по Закона за достъп до обществена информация. С този акт служебният министър Петя Първанова публично призна зависимостта си от Цветан Цветанов, информира Агенция БГНЕС.
Въпросите по Закона за достъп, сред които и този за парите, които ведомството харчи за подслушване бяха изпратени още на 21 март, т.е. много преди да се разрази скандалът с незаконното подслушване. Още тогава, а и преди това в общественото пространство се коментират две цифри за това колко от нашите пари отиват, за да се подслушва. Всички експерти говорят за над 100 млн. лв.
За да намери официалния отговор на въпроса колко от парите на държавата в годините, в които пицата беше постна се дават за СРС-та, БГНЕС изпрати официално конкретния въпрос до министерството, което сега се оглавява от служебния министър Петя Първанова. Попитахме: Какви средства е изразходвало МВР от 2009г. – 2012г. за СРС като цяло и по години? Колко средства са изразходвани в първите месеци на 2013г.? Прилагани ли са СРС-та по отношение на журналисти и политици?
Отговорът на вътрешното министерство да не каже колко пари са дадени е меко казано странен, особено като се има предвид, че и предишният вътрешен министър Цветан Цветанов и сегашният Петя Първанова вече казаха, че „се дават около 20 млн. лв.“ какъвто е бюджетът на СДОТО. Изказването особено това на Цветанов бе доста нервно и при последната си пресконференция като министър дори остро реагира на въпроса и попита как са пресметнати тези 100 млн. лв. за подслушване, които се тиражират. Затова и отказът на МВР да даде тази информация поражда повече въпроси, отколкото дава отговори. Единият от тях неизменно е прав ли е бившият министър да говори за 20 млн. след като от доскоро оглавяваното от него, МВР не казват официално, че цифрата действително е тази?
Мотивът на силовото ведомство да не даде тази обобщена информация при това, за пари, които се взимат от джоба на всеки българин, като се посочват два други закона за класифицираната информация и за СРС-та е неприложим, според юристи. Те посочват, че има и осъдителни решения за България в тази посока. От МВР казват, че „в чл. 33 от ЗСРС е разписана императивната забрана за всички лица, да разгласяват станали им известни факти и сведения за специални разузнавателни средства, използвани при условията и по реда на този закон. След като по силата на изрична законова разпоредба е забранено разгласяването на информация за използвани СРС, налице е хипотезата на чл.4, ал 1 от ЗДОИ, която предоставя приоритет на специалния закон, когато в него е предвиден специален ред за търсене, получаване и разпространяване на информация“.
Нито са приложими тези закони, нито прилагането им е допустимо, нито пък имат превес над обществената информация и няма никакво съмнение, че този текст е абсолютно неотносим за вашето искане, тъй като той се отнася до използването на конкретни СРС-та, категоричен ръководителят на правния отдел на програма „Достъп до информация“ Александър Кашъмов. Адвокатът посочи, че се иска обобщена статистическа информация за парите, а тази информация трябва да бъде обществена като всяка информация за бюджетни разходи.
Кашъмов посочи и решения на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Едното е решението на съда в Страсбург от 2007г., другото е решение от миналата година по делото Хаджиев срещу България. „Няма никакво съмнение, че отказът да бъде предоставена дори конкретна информация след изтичане на определено време за приложени СРС-та е противоречащо на Европейската конвенция за правата на човека. Конвенцията предвижда дори в определени моменти, в определени условия и след изтичане на определено време дори хората, които са били следени да имат правото да научат за това, а камо ли да се крие обобщена информация за средствата, които са били дадени“, обясни Кашъмов.
По делото от 2007г., на колегата му Михаил Екимджиев и Асоциацията за европейска интеграция и права на човека, съдът казва, че е недопустимо да липсва статистическа обобщена информация относно прилагането на СРС-та в България. Освен всичко друго според практиката на съда в Страсбург, ако един път една информация е оповестена, тя повече не може да бъде задържана легитимно в тайна. „За мен няма съмнение, че е от обществен интерес да бъде предоставена тази информация и смятам, че може да се обърнете и към съда“, каза адвокатът.
Така е странен и отказът на МВР да отговори поне на въпроса дали са подслушвани журналисти или политици още повече, че на 27 март лично главният секретар на МВР Калин Георгиев каза, че няма журналисти в България, обект на подслушване или разследване заради професионалните им ангажименти, пише още БГНЕС.
Afera.bg